Jdi na obsah Jdi na menu
 


Daniel Craig

23. 11. 2008

Daniel Craig
nar. 02.03.1968
Anglie

Biografie

Daniel Craig, herec s ostrými rysy a lehce zapamatovatelnou charakteristickou tváří, se narodil 2. března 1968 v Anglii. Již v útlém věku začal hrát v anglickém Národním divadle, kde si ho také všiml režisér John G. Avildsen a obsadil jej do dramatu Síla muže. Než se ovšem pustil do světa filmu, dostudoval prestižní školu Guildhall School of Music and Drama, kde byl oblíbený u většiny dívek, na což si prý nemůže vůbec stěžovat... Přes několik rolí v menších filmech vystoupal až do pomyslného nebe anglického nezávislého filmu. V u nás známých filmech jsme si jej mohli nejvíce povšimnout ve snímku Láska prokletá nebo komedii Hlasy v hlavě, kde ztvárnil již jednu z hlavních rolích. Za herecký výkon v tom druhém pak získal cenu British Independent Film Award za nejlepší mužský herecký výkon.

Není divu, že si tohoto talentovaného herce již brzy všiml Hollywood. V roce 2001 ho režisér Simon West obsadil do záporné role ve filmu Lara Croft: Tomb Rider, příběhu natočeném podle slavné herní série, v němž archeoložka ve stylu Indiana Jonese odhaluje záhadu stroje, jenž by umožnil tomu, kdo by se jej zmocnil vládnout nad celým světem. Právě v tomto snímku objevil Daniela režisér Sam Mendes a ihned pochopil, že by se z Craiga mohl stát zdatný herec záporných rolí. Proto ani okamžik neváhal pro jeho obsazení v chystaném filmu Road to Perdition (2002), temném snímku o rodině, která musí utíkat před gangstery, bývalými zaměstnanci.

Přestože získával Craig značnou oblibu v zahraničí, nikdy nezanevřel na svou vlast a stále rád přijímal nabídky na role i v Anglii. Mezi ty nejznámější patří především dramata Kodaň (2000) a Matka (2003). Nejvíce chvály si však vysloužil ztvárněním bezejmenného muže, obchodníka s kokainem v akčním krimi thrilleru Po krk v extázi (2004). Tento snímek zapůsobil na diváky jako blesk, který přiletí z čistého nebe. Pokud by Quentin Tarantino nenatočil své Pulp Fiction, náležel by nejspíše jeho kultovní statut právě tomuto příjemnému snímku Matthewa Vaughna. Právě tento film je největším zlomem v jeho kariéře. Nabídky na zajímavé role neustále rostou a jak se zdá, Daniel Craig se stane plnohodnotným hollywoodským hercem.

Po rozpačité Svěrací kazajce (2005) si vystřihl jednu z hlavních rolí očekávaného kontroverzního filmu Stevena Spielberga Mnichov (2005), který se odehrává těsně po olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Hlavní dějová linka je založena na knize George Jonase Odveta, v níž skupina několika lidí dostane příkaz vyhledat všechny pachatele masakru na olympijských hrách – palestinská teroristická organizace Černé září - a zlikvidovat je. Daniel Craig ztvárnil roli řidiče této „likvidační čety“. Snímek Mnichov vyvolává a zodpovídá mnoho otázek, ale hlavně znovu otevírá tuto tragédii a sleduje ji jiným pohledem.


Filmografie

2008    Quantum of Solace
           Defiance
           Flashbacks of a fool
2007    Zlatý kompas
           Invaze
           Invasion, The
2006    Casino Royale
           Infamous
           Renaissance
2005    Mnichov
           Sorstalanság
           Svěrací kazajka
2004    Enduring Love
           Po krk v extázi
2003    Matka
           Sylvie
2002    Dalších deset minut II.
           Occasional, Strong
           Road to Perdition / Cesta do zatracení
2001    Lara Croft - Tomb Raider
           "Sword of Honour"
2000    Hlasy v hlavě / Hlasy
           Hotel Splendide
           Snila jsem o Africe
1999    Shockers: The Visitor (TV film)
           Zákop
1998    Královna Alžběta
           Láska prokletá
           Love and Rage
1997    Ice House, The (TV film)
           Obsession
1996    Moll Flandersová (TV film)
           "Our Friends in the North"
           Přiznání milenky (TV film)
           Saint-Ex
1995    Yankee na dvoře krále Artuše / Mladý Yankee z
           Connecticutu na dvoře krále Artuše
1993    Genghis Cohn (TV film)
           Sharpe's Eagle (TV film)
1992    Mladý Indiana Jones: Pouštní anabáze (video film)
           Síla muže